Aktualności

Karta MultiSport jako korzyść pracownicza: Wpływ na zrównoważone życie zawodowe i prywatne

karta multisport

Dynamicznie zmieniający się rynek pracy stawia przed pracodawcami nowe wyzwania, szczególnie w zakresie pozyskania i utrzymania wykwalifikowanej kadry. W odpowiedzi na te wyzwania firmy coraz częściej oferują atrakcyjne benefity dla pracowników. Jednym z nich jest karta MultiSport, która – przynajmniej w teorii – za sprawą dostępności do rozbudowanej bazy zajęć sportowych, ma wesprzeć w utrzymaniu odpowiedniego balansu pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. 

Benefity dla pracowników

Benefity w pracy, nazywane również świadczeniami pozapłacowymi, to wszystkie dodatki, które pracownik otrzymuje oprócz wynagrodzenia finansowego. Zyskują one na popularności wśród pracodawców z uwagi na rosnącą konkurencję w kontekście wykwalifikowanej kadry. Pracownik mający do wyboru kilka ofert pracy o zbliżonym wynagrodzeniu, z całą pewnością zwróci uwagę na rodzaj i jakość oferowanych benefitów pozapłacowych. Ich atrakcyjność może okazać się kluczowym czynnikiem decydującym o ostatecznej decyzji kandydata. Oprócz tego, szeroko rozumiane benefity spełniają swoją rolę również w przypadku długoterminowego zatrudnienia. Ich zastosowanie wiąże się z dodatkowym bodźcem motywacyjnym, który w finalnym rozrachunku przynosi satysfakcję z wykonywanej pracy.

Karta MultiSport

Karta MultiSport to popularny program korporacyjny oferujący pracownikom i członkom firm możliwość korzystania z szerokiej gamy usług sportowych i rekreacyjnych. Posiadając tę kartę, można uzyskać dostęp do wielu obiektów sportowych, takich jak choćby siłownie, baseny, korty tenisowe itd. Karta ta obejmuje również różnorodne zajęcia fitness, np. aerobik, joga czy zumba, organizowane przez współpracujące z programem obiekty.

Jak wykorzystać potencjał?

Aby skorzystać z programu MultiSport, pracownik musi zgłosić swoje zainteresowanie udziałem w programie, po czym otrzymuje imienną kartę, którą należy aktywować poprzez rejestrację w Strefie Użytkownika online. Posiadacze kart mogą korzystać z różnorodnych obiektów sportowych na terenie całego kraju, prezentując kartę oraz dokument tożsamości. Trzeba jednak pamiętać, że wcześniej należy się upewnić czy aby na pewno interesujący nas obiekt uczestniczy w programie. Co do zasady, karta może być w 100% opłacana przez pracodawcę, jak i współfinansowana. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń między pracodawcą a pracownikami. 

Koszty karty MultiSport

Cena karty MultiSport zależy od umowy podpisanej między pracodawcą a firmą Benefit Systems, która zarządza dystrybucją kart. Standardowo, pracownicy płacą miesięcznie od 89 do 200 złotych za kartę, w zależności od wybranego pakietu (chyba że jest to darmowy benefit oferowany przez pracodawcę). Koszt może wzrosnąć, gdy korzysta z niej osoba towarzysząca, a czasami pewne obiekty wymagają dodatkowej opłaty po określonej godzinie.

Program oferuje trzy podstawowe pakiety (MultiSport Plus, MultiSport Classic i MultiSport Light) oraz cztery dodatkowe (MultiSport Student, MultiSport Kids, MultiSport Senior i MultiSport Aqua), z różną liczbą i rodzajem dostępnych obiektów. Istotne jest jednak to, że nie ma ograniczeń co do dyscypliny sportowej ani liczby czy długości wybranych zajęć. Dlatego jeśli preferujesz regularne ćwiczenia pod okiem profesjonalistów, zakup karty może być znacznie bardziej opłacalny niż opłacanie każdego zajęcia osobno.

Popyt na kartę MultiSport

Pod koniec 2022 roku liczba osób korzystających z zajęć sportowo-rekreacyjnych oferowanych w Polsce wyniosła 1 187,3 tys. W ostatnim kwartale zanotowano wzrost o 123 tys. użytkowników, a przez cały rok 2022 do programu dołączyło łącznie 345 tys. osób. W porównaniu z rokiem 2021 odnotowano roczny wzrost o 41%. Widoczne było także zwiększone zainteresowanie aktywnością fizyczną w klubach własnych, gdzie liczba sprzedanych karnetów w grudniu wyniosła 182 tys. (wzrost o ponad 10% w stosunku do trzeciego kwartału). Szacuje się, że w czwartym kwartale ARPU (średni przychód na użytkownika) kart sportowych w Polsce wzrósł o około 1,5% w porównaniu z poprzednim kwartałem, a rok do roku był wyższy o ponad 8%.

Zalety uczestnictwa w programie

Jak wiadomo, karta MultiSport ułatwia utrzymywanie długotrwałej i systematycznej równowagi między pracą a życiem prywatnym. Za sprawą rozbudowanego dostępu do bogatej oferty zajęć sportowych daje możliwości, jakie jeszcze do niedawna należały do sfery marzeń. Patrząc z perspektywy pracodawców, tego typu produkt premium zwiększa atrakcyjność ich oferty pracy, pomaga w pozyskiwaniu i utrzymywaniu najlepszych specjalistów z danego obszaru zainteresowań. Dodatkowo, wpływa na motywację pracowników, którzy zdają sobie sprawę, że w innej firmie benefity pozapłacowe wcale nie muszą być podstawowym standardem. Wyniki z przeprowadzonych badań jasno pokazują, że obecny rynek pracy nie opiera się tylko na wysokości oferowanego wynagrodzenia. Pracownicy zwracają również uwagę na takie aspekty, jak np. atmosfera w pracy czy właśnie dodatkowe benefity pozapłacowe.

Przeczytaj też:

  1. Umowa o pracę x2 – czy to legalne?
  2. Sztuczna inteligencja. Wyzwania i perspektywy rozwoju w polskim środowisku pracy
  3. Święto Trzech Króli. Jedyne takie dla pracowników
Skip to content