Aktualności
Wielka sobota – czy pracownikom przysługuje wolne?
Nadchodzi Wielkanoc 2024, czas na odpoczynek i spędzanie go w gronie bliskich. Jednak zanim nadejdą te święta, pojawia się pytanie: czy Wielka Sobota jest dniem wolnym od pracy? Warto rozwiać wszelkie wątpliwości.
Wielkanoc jest ruchomym świętem, które zawsze następuje po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, mogąc wypadać pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. W bieżącym roku przypada ona 31 marca i 1 kwietnia. Pierwszy dzień przypadnie na dzień, gdy zmiana czasu przesunie zegarki o godzinę do przodu, a Poniedziałek Wielkanocny wypada tradycyjnie 1 kwietnia, czyli w prima aprilis, znany jako dzień śmiechu i żartu.
Zgodnie z ustawą z 18 stycznia 1951 roku, niedziela i poniedziałek wielkanocny są dniami ustawowo wolnymi od pracy.
Czy w Wielką Sobotę mamy wolnym od pracy?
Przed Wielkanocą, jest Wielka Sobota, co wywołuje pytania dotyczące jej statusu jako dnia wolnego od pracy. Jednak okazuje się, że jest to zwykły dzień roboczy, podobnie jak Wielki Czwartek czy Wielki Piątek.
W związku z tym, nie ma zastosowania przepis z kodeksu pracy dotyczący dni świątecznych, które nie przypadłyby w niedzielę, pozwalający na skrócenie czasu pracy o 8 godzin.
Handel – jak wygląda praca w Wielką Sobotę?
Sytuacja w handlu jest nieco inna. Zgodnie z ustawą z 10 stycznia 2018 roku, pracownicy handlu mogą pracować w Wielką Sobotę tylko do godziny 14:00, po czym praca jest zabroniona. Do tego czasu jest ona traktowana jako dzień roboczy.
Wielka Sobota dla katolików
Wielka Sobota jest istotnym dniem w kalendarzu liturgicznym katolików. Razem z Wielkim Czwartkiem i Wielkim Piątkiem tworzy tzw. Triduum Paschalne, podczas którego celebruje się misterium paschalne, upamiętniające mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.
To także dzień tradycyjnego święcenia pokarmów na stół wielkanocny. Katolicy spędzają ten dzień w zadumie i oczekiwaniu na zmartwychwstanie Jezusa.
Przeczytaj też: