Aktualności
Rynek pracodawcy czy rynek pracownika?
Rynek pracodawcy czy rynek pracownika? Czy jesteśmy w momencie przełomu, a może mamy równowagę?
„Muszę podnieść wynagrodzenie, ponieważ pracownicy odchodzą do mojej konkurencji. Wymyślam nowe bonusy, pracę zdalną…, ale i tak za chwilę będę musiał sam pracować”
Który z powyższych komentarzy pracodawców bardziej odpowiada obecnym czasom?
Definiując rynek jako pracodawcy, możemy przyjąć, że to pracodawcy dyktują warunki zatrudnienia. W sytuacji, gdy znacząco większa liczba osób poszukuje pracy niż jest pracodawców poszukujących nowych osób, wtedy to ci ostatni mogą narzucać warunki zatrudnienia. Przy okazji pojawia się mniejsza fluktuacja, wzrasta motywacja, a nawet samoistnie poprawia się jakość pracy pracowników, którzy w obawie o utratę zatrudniania, bardziej angażują się w swoje obowiązki.
Co mówią badania?
Na przykładzie najnowszego badania Grant Thornton pracodawcy zatrudniający w branży medycznej, poszukujący pracowników fizycznych, branży finansowej zwiększają zatrudnienia r/r. Zaskoczeniem jest branża IT która odnotowała spadek r/r o blisko 10% ogłoszeń. Nie musi to oznaczać wyłącznie spadku zapotrzebowania na specjalistów, a zmianę kanałów i metod rekrutacji. Podsumowując raport w tym zakresie, zauważamy niesłabnący wzrost zapotrzebowania na pracowników fizycznych i w obszarze zdrowia.
Z danych apt Inwork wynika niesłabnący popyt na pracowników w branży logistycznej/ magazynowej, produkcyjnej, budowlanej. Pracodawcy prześcigają się w formułowaniu propozycji zatrudnienia, a samo wynagrodzenie nie jest już jedynym czynnikiem zachęcającym do współpracy. To, co mocno zaskakuje to fakt, że zmniejsza się różnica w wynagrodzeniach pracowników fizycznych i specjalistów.
Zdaniem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, III kwartał zapowiada ożywienie i wzrost ofert pracy. Z zestawień przeanalizowanych przez PARP wynika, że w maju tego roku – w porównaniu z innymi krajami UE – stopa bezrobocia w Polsce była jedną z najniższych. Globalny spadek stopy bezrobocia będzie przyspieszał. Przewiduje się, że w tym roku globalna luka w zatrudnieniu wyniesie aż 453 mln osób (11,7%), czyli ponad dwukrotnie więcej niż wynosi globalny wskaźnik bezrobocia (5,3%)
Serwis bankier.pl ocenił motywację specjalistów w 2023 r., optymistycznie dla pracowników patrząc w przyszłość. To nowe pokolenia buntowników wyznaczają standardy. Kończy się era harówki, nadchodzą czasy ładu korporacyjnego, społecznego i środowiskowego.
Źródło:
- Analiza własna zgłoszeń pracodawców, ofert pracy i zgłoszeń odpowiadających im kandydatów w inwork.pl 2022/2023
- https://www.grantthornton.pl/wp-content/uploads/2023/06/Oferty-pracy-w-Polsce-dane-za-maj-2023_12.06.2023-Grant-Thornton-i-Element.pdf
- https://www.parp.gov.pl/component/content/article/84595:rzeczywistosc-rynku-pracy-w-polsce-iii-kwartal-zapowiada-ozywienie-i-wzrost-ofert-pracy
- https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prognozy-dla-polskiego-rynku-pracy-na-2023-rok-8489124.html
Przeczytaj też: