Aktualności

Rynek pracodawcy czy rynek pracownika?

kalendarz
rynek pracodawcy czy rynek pracownika

Rynek pracodawcy czy rynek pracownika? Czy jesteśmy w momencie przełomu, a może mamy równowagę?

„Nie mogę zaproponować Pani, lepszych warunków i płacy. Jeśli moja oferta Pani nie odpowiada, proszę poszukać pracy w innym miejscu. Dodam. że mam wielu chętnych.”

„Muszę podnieść wynagrodzenie, ponieważ pracownicy odchodzą do mojej konkurencji. Wymyślam nowe bonusy, pracę zdalną…, ale i tak za chwilę będę musiał sam pracować”

Który z powyższych komentarzy pracodawców bardziej odpowiada obecnym czasom?

W 2023 roku rynek pracownika i pracodawcy to pojęcia, które już na stałe zagościły w rozmowach z jedną czy drugą stroną rynku pracy. Każdy uważa, że racja jest bardziej po jego stronie. Jakimi jednak parametrami mamy posłużyć się, aby ustalić kto ma rację? Można wskazać na pewne założenia, które go dookreślą. Rynek pracownika to przede wszystkim taka zależność, w której osoby szukające zatrudnienia wywierając niewidoczną presję, mogą negocjować dla siebie lepsze warunki zatrudnienia, żądać znacznie więcej niż mogliby oczekiwać w latach poprzednich. Wynika to z faktu, że brakuje pracowników, lub znalezienie odpowiedniej osoby w danej branży wymaga od pracodawcy bardzo dużego wysiłku.

Definiując rynek jako pracodawcy, możemy przyjąć, że to pracodawcy dyktują warunki zatrudnienia. W sytuacji, gdy znacząco większa liczba osób poszukuje pracy niż jest pracodawców poszukujących nowych osób, wtedy to ci ostatni mogą narzucać warunki zatrudnienia. Przy okazji pojawia się mniejsza fluktuacja, wzrasta motywacja, a nawet samoistnie poprawia się jakość pracy pracowników, którzy w obawie o utratę zatrudniania, bardziej angażują się w swoje obowiązki.

Co mówią badania?

Na przykładzie najnowszego badania Grant Thornton pracodawcy zatrudniający w branży medycznej, poszukujący pracowników fizycznych, branży finansowej zwiększają zatrudnienia r/r. Zaskoczeniem jest branża IT która odnotowała spadek r/r o blisko 10% ogłoszeń. Nie musi to oznaczać wyłącznie spadku zapotrzebowania na specjalistów, a zmianę kanałów i metod rekrutacji. Podsumowując raport w tym zakresie, zauważamy niesłabnący wzrost zapotrzebowania na pracowników fizycznych i w obszarze zdrowia. 

Z danych apt Inwork wynika niesłabnący popyt na pracowników w branży logistycznej/ magazynowej, produkcyjnej, budowlanej. Pracodawcy prześcigają się w formułowaniu propozycji zatrudnienia, a samo wynagrodzenie nie jest już jedynym czynnikiem zachęcającym do współpracy. To, co mocno zaskakuje to fakt, że zmniejsza się różnica w wynagrodzeniach pracowników fizycznych i specjalistów.

Zdaniem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, III kwartał zapowiada ożywienie i wzrost ofert pracy. Z zestawień przeanalizowanych przez PARP wynika, że w maju tego roku – w porównaniu z innymi krajami UE – stopa bezrobocia w Polsce była jedną z najniższych. Globalny spadek stopy bezrobocia będzie przyspieszał. Przewiduje się, że w tym roku globalna luka w zatrudnieniu wyniesie aż 453 mln osób (11,7%), czyli ponad dwukrotnie więcej niż wynosi globalny wskaźnik bezrobocia (5,3%)

Serwis bankier.pl ocenił motywację specjalistów w 2023 r., optymistycznie dla pracowników patrząc w przyszłość. To nowe pokolenia buntowników wyznaczają standardy. Kończy się era harówki, nadchodzą czasy ładu korporacyjnego, społecznego i środowiskowego.   

Źródło:

  1. Analiza własna zgłoszeń pracodawców, ofert pracy i zgłoszeń odpowiadających im kandydatów w inwork.pl  2022/2023
  2. https://www.grantthornton.pl/wp-content/uploads/2023/06/Oferty-pracy-w-Polsce-dane-za-maj-2023_12.06.2023-Grant-Thornton-i-Element.pdf
  3. https://www.parp.gov.pl/component/content/article/84595:rzeczywistosc-rynku-pracy-w-polsce-iii-kwartal-zapowiada-ozywienie-i-wzrost-ofert-pracy
  4. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prognozy-dla-polskiego-rynku-pracy-na-2023-rok-8489124.html


Przeczytaj też:

  1. Pracownicy z zagranicy w Polsce
  2. Jak napisać CV? Przyciągnij uwagę rekruterów!
  3. 7 zasad Work-Life Balance
Skip to content