Aktualności

7 zasad Work-Life Balance

work life balance

Znalezienie równowagi między pracą a życiem prywatnym jest ważnym aspektem zrównoważonego stylu życia. Jak wskazują badania, Polacy pracują przeciętnie 1830 godzin rocznie. Zajmujemy niechlubne drugie miejsce pod tym względem w całej Unii Europejskiej. Aby nie dać się zwariować, na pomoc przychodzi dyrektywa work-life balance. Oto kilka podstawowych jej zasad, które z całą pewnością pomogą osiągnąć odpowiednią harmonię między obiema sferami życia.

Podstawowe zasady Work-Life Balance

  1. Ustalenie priorytetów: w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze w życiu. Określenie celów i wartości, tak aby móc skoncentrować energię na najważniejszych obszarach. To pomoże nam uniknąć rozproszenia uwagi i skupić się na rzeczach, które naprawdę mają dla nas znaczenie.
  1. Planowanie: twórzmy harmonogramy i plany dnia, w których uwzględniamy czas na pracę, odpoczynek, rodzinę czy wszelkiego rodzaju przyjemności. Ważne, aby zapewnić sobie niezbędny czas na zadania zawodowe, ale równie ważne jest znalezienie czasu na relaks, spędzenie czasu z bliskimi i rozwijanie swoich zainteresowań.
  1. Wykorzystuj technologię: technologia może być zarówno sprzymierzeńcem, jak i wrogiem równowagi między pracą a życiem prywatnym. Nauczmy się korzystać z narzędzi i aplikacji, które pomogą nam efektywnie zarządzać czasem i zadaniami. Jednocześnie, zastanówmy się nad określeniem granic technologicznych, takich jak wyłączanie powiadomień o pracy po godzinach czy zamykanie laptopa po zakończeniu pracy. Wśród przykładowych tego typu aplikacji, możemy wymienić: Asana, Trello, Sleep Cycle
  1. Delegowanie i prośba o pomoc: nie próbujmy robić wszystkiego samodzielnie. Jeśli mamy możliwości, powinniśmy delegować niektóre zadania. Wykorzystujmy siłę zespołu. Zarówno w pracy, jak i w domu. Dzielenie obowiązków i odpowiedzialności z innymi pozwoli nam odciążyć się i skoncentrować na najważniejszych zadaniach.
  1. Zdrowie i samopoczucie: zdrowie fizyczne i psychiczne jest kluczowe dla osiągnięcia harmonii między pracą a życiem prywatnym. Dbając o odpowiednią dawkę snu, dajemy sobie szansę na wykonanie koniecznych zadań z uśmiechem na twarzy. Zapominając o regeneracji zbliżamy się do niezadowolenia, wypalenia, a nawet stanów depresyjnych. Nie bez przyczyny mówi się, że w zdrowym ciele – zdrowy duch.
  1. Ustalenie granic: asertywność – szczególnie w obecnych czasach – jest cechą niezwykle cenną. Aby osiągnąć wcześniej skrupulatnie wyznaczone cele, należy nauczyć się odmawiać. Jest to szczególnie istotne w tzw. sytuacjach bez wyjścia. Jeśli czujemy, że nasze obowiązki mogą przekroczyć niebezpieczną czerwoną linię czasową, przełóżmy wówczas nasze skupienie na odpoczynek. Szanujmy swój czas. W końcu wszyscy mamy go tyle samo.
  1. Przyjemności i zainteresowania: znajdźmy czas na to, co sprawia nam radość i pasję! Poświęcajmy czas swoim zainteresowaniom i spędzajmy go z bliskimi. Równowaga między pracą a życiem prywatnym nie oznacza rezygnacji z przyjemności – przeciwnie, to połączenie obu sfer daje pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące życie.

Praca a życie prywatne

praca a życie prywatne
praca a życie prywatne

Work-life balance to ogólna koncepcja wymagająca indywidualnego dopasowania. Każdy, kto chciałby całkowicie zmienić lub tylko usprawnić swoje życie, musi znaleźć swoje własne rozwiązania. Ważnym jest, aby w pierwszej kolejności określić swoje potrzeby. To w dłuższej perspektywie pozwoli na realizowanie schematów działania, które pomogą nam osiągnąć równowagę między pracą a życiem prywatnym. Twórzmy zdrowe nawyki i pozwólmy sobie na regenerację. Cieszmy się pełnią życia.

Przeczytaj też:

  1. Wypalenie zawodowe – czy problem jest poważny?
  2. Niskie bezrobocie w Polsce – skąd ten fenomen?
  3. Praca na etacie vs własna firma. Co wybrać?
Skip to content