Aktualności

Zwolnienia w pracy: dlaczego pracownicy odchodzą?

kalendarz
zwolnienia z pracy

W dzisiejszych czasach rynek pracy doświadcza wielu gwałtownych zmian. Przyczyny są różne, a jedną z konsekwencjni są zwolnienia w pracy. Obecnie pracodawcy doświadczają problemu, jakim jest częsta rezygnacja pracowników i ich rotacja. W niektórych wypadkach organizacja może podjąć działania mające na celu zatrzymanie wartościowych pracowników na dłużej.

Zwolnienia w pracy – jak to powstrzymać?

Będąc pracodawcą, warto więc zastanowić się, jakie kroki można podjąć, aby zredukować ilość wypowiedzeń. Niektóre z nich wiążą się bezpośrednio z dodatkowym wydatkiem, jednak mogą być mniej kosztowne. Inne związane są z kulturą pracy i wymagają zmiany nastawienia do powierzonych stanowisk obecnych pracowników, i w szczególności, menadżerów.

Zwolnienia w pracy – jakie powody?

Wg statystyk Gi Group Holding największy wpływ na zwolnienia w pracy mają trzy czynniki:

  • zbyt niskie wynagrodzenie (47%)
  • brak perspektyw awansu (32%)
  • brak możliwości rozwoju (29%)

W przypadku decyzji o kontynuowaniu zatrudnienia najistotniejszymi czynnikami były podwyżka (63% ankietowanych) oraz dodatkowe premie (50%). Kwestie te są istotne przede wszystkim dla kobiet, osób pracujących fizycznie i starszych.

Duża konkurencja

Jednym z powodów, na który pracodawca nie ma bezpośredniego wpływu, jest duża konkurencja. Na globalnym rynku zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników jest wysokie, a coraz bardziej popularna praca zdalna sprzyja pracy za granicą bez konieczności relokacji. Jest to najbardziej zauważalne wśród pracowników najmłodszego pokolenia. Wg raportu Page Group tylko 35% pracowników pracuje w pełnym wymiarze godzin w modelu stacjonarnym.

Rynek pracownika

Dzisiajszy rynek jest rynkiem pracownika. Oznacza to, że jest więcej stanowisk pracy niż osób poszukujących pracy. Przez to na rynku brakuje wykwalifikowanych pracowników, a pracodawcy często są zmuszeni do walki o ich pozyskanie czy zatrzymanie poprzez np. oferowanie wysokiego wynagrodzenia lub zatrudnianie osób z zagranicy (głównie z Ukrainy). Inną opcją jest pozyskiwanie pracowników przez agencję pracy lub agencję pracy tymczasowej, co pozwala na zatrudnienie pracowników w okresie większego zapotrzebowania na siłę roboczą. Zarazem nie stwarza to konieczności załatwiania wielu formalności, jak przy umowie o pracę.

Współczesne podejście do pracy, szczególnie wśród pokolenia Z, jest inne niż dawniej. Lojalność i długoterminowe zatrudnienie, bardzo powszechne wśród poprzednich pokoleń, teraz są przestarzałymi koncepcjami. Wg raportu Page Group 94% wszystkich pracowników jest otwartych na nową pracę, niezależnie od tego, czy w danej firmie pracują kilka miesięcy czy kilka lat.

Pracownicy a benefity

Jednym ze sposobów na zatrzymanie wykwalifikowanych osób w organizacji jest oferowanie benefitów. Należy jednak zwrócić uwagę, że jest to już standardem na rynku pracy, a ich liczba wynosi średnio 6,6 benefitów na ofertę. Najczęściej oferowane są darmowe szkolenia, pakiet medyczny, karta sportowa oraz wysokie wynagrodzenie, elastyczny czas pracy i możliwość pracy hybrydowej/zdalnej.

Work-life balance

Inną, bardzo istotną kwestią jest równowana między życiem zawodowym a prywatnym (work-life balance), która bezpośrednio wpływa na zadowolenie z pracy i dobre samopoczucie pracowników. Od czasów pandemi Covid-19 wielu ludzi jest znacznie bardziej świadomych znaczenia dobrze zachowanego work-life balance. Wg raportu Page Group 70% osób stawia zdrowie psychiczne i równowagę między pracą i życiem prywatnym na pierwszym miejscu. Szacuje się również, że 40% zatrudnionych jest gotowych odrzucić awans, jeśli miałby on negatywny wpływ na ich dobre samopoczucie.

Atmosfera w firmie

Środowisko pracy powinno dawać zatrudnionym poczucie wpływu na funcjonowanie firmy, jak również możliwość realizowania własnych celów. Dzięki większemu poczuciu sprawczości pracownik chętniej zostanie dłużej, niż w sytuacji w której pracuje tylko dla zarobków. Dodatkowo stanowisko powinno zapewniać poczucie bezpieczeństwa i stabilności, szczególnie finansowej.

Systemy motywacyjne

Istotne są również działające wewnątrz firmy systemy motywacyjne, które stymulują do działania. Docenianie i premiowanie osiągnięć pracowników jest istotne, jeśli chcemy zatrzymać ich w organizacji na dłużej. Pracownicy, którzy nie czują, że ich osiągnięcia są doceniane i zauważane przez zespół, mogą się zniechęcać i w konsekwencji decydować się na masowe zwolnienia w pracy. W dłuższej perspektywie czasu może to prowadzić do gwałtownych decyzji o rezygnacji z zatrudnienia.

Pozostałe inicjatywy

Badania pokazują, że programy i inicjatywy będące najskuteczniejsze wg pracodawców w zatrzymywaniu talentów i poszerzaniu puli kandydatów są promowanie różnorodności (38%) oraz programy coachingowe i mentoringowe (28%). Pierwsze mają wpływ na poczucie równości, sprawiedliwego traktowania i dbania o pracowników. Drugie natomiast wpływają bezpośrednio na kompenecje pracownika i jego motywację oraz zadowolenie z wykonywanych zadań.

Na co uważać?

Jak więc widzimy, sposobów na zatrzymanie pracowników w firmie jest sporo. Należy jednak zaznaczyć, że w wypadku większości z nich istotne jest realne wprowadzenie ich do organizacji we właściwy sposób. Nie chodzi tu o to, aby wprowadzić na siłę system motywacyjny, który w wątpliwy sposób premiuje pracowników. Jeśli pracownik czuje, że coś jest zrobione tylko po to, aby było, lub ze względu na „chęć modernizacji” miejsca pracy i nie działa zadowalająco, może to przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i prowadzić do rezygnacji pracownika.

Opinie pracowników

Inną kwestią, związaną bezpośrednio z opisanymi powyżej, jest otwartość pracodawcy i menadżerów na opinie pracowników. Warto rozmawiać z pracownikami regularnie, pytać o ich zadowolenie z wykonywanej pracy oraz elementy organizacji, które wymagają poprawy lub mogą mieć wpływ na odejście pracownika. Istotne jest, że takie inicjatywy muszą wychodzić odgórnie, aby były skuteczne. Tak więc to my, jako pracodawcy, musimy najpierw otworzyć się na opinię pracowników, a dopiero później oczekiwać, że pracownik szczerze wyrazi swoją.

Przeczytaj też:

  1. Program „Rodzina 800+” wniosek – co warto wiedzieć?
  2. Praca na Magazynie? Porównaj, gdzie najlepiej pracować!
  3. Praktyczny przewodnik: wypłata środków z PPK
Skip to content