Aktualności

Relacje w firmie: 4 sposoby na ich poprawę

kalendarz
relacje w firmie

Energiczność i określony czynnik motywacyjny pozwalają na budowę zgranego i efektywnego zespołu. Organizacja odpowiednich warunków pracy przekłada się na relacje w firmie, a co za tym idzie – szybszy jej rozwój. Ważne, aby wzbudzać poczucie przynależności do przedsiębiorstwa nie tylko w czasie rekordowych zysków, ale też podczas kryzysu. Sprawdźmy więc co warto zrobić, aby pracownicy przychodzili do pracy z uśmiechem na twarzy.

Relacje w firmie

Biznes to ludzie i relacje między nimi. Jeśli zapomnimy o tym aspekcie, firma z całą pewnością nie wykorzysta w pełni swojego potencjału. Organizując wyjazdy integracyjne lub szkolenia sprawimy, że praca nie będzie kojarzyć się tylko z pracą. Budowa relacji pozwoli dostrzec we współpracownikach drugą rodzinę. A to bez wątpienia przełoży się na ich efektywność i terminowość.

Pandemia koronawirusa skutecznie utrudniła planowanie inicjatyw na rzecz zacieśniania relacji. Praca w formie zdalnej, zamknięte centra rozrywki czy masowe zwolnienia (w niektórych branżach) nie pozwalały spokojnie patrzeć w przyszłość. Ci, którzy jeszcze przed rozpoczęciem tego trudnego okresu odczuwali skutki wypalenia zawodowego, mieli prawo poczuć się jeszcze gorzej. Dlatego tak ważne jest, aby nie pozostawiać pracowników bez jakiegokolwiek wsparcia. Szczególnie w tych najbardziej kryzysowych sytuacjach.

W zdrowym ciele zdrowych duch

Na wypalenie zawodowe szczególnie narażeni są pracownicy intelektualni. Dzieje się tak głównie ze względu na siedzący charakter pracy. W czasie wysiłku nasz organizm otrzymuje potężny zastrzyk endorfin, potocznie nazywanych hormonem szczęścia. Kiedy pracujemy przy biurku, nawet największe sukcesy nie są w stanie dostarczyć nam wystarczającej ilości tego hormonu.

Jak temu zaradzić? Najlepszym pomysłem wydaje się dofinansowywanie wszelkiego rodzaju aktywności pracowników poza godzinami pracy. Coraz więcej polskich firm przekonuje się do pakietu karty multisport. Decydując się na tego typu pozapłacowy benefit, umożliwiamy pracownikom skorzystania z ofert setek obiektów sportowych zlokalizowanych w całej Polsce. Możemy do nich zaliczyć m.in. siłownie, baseny, lodowiska, ścianki wspinaczkowe czy parki trampolin.

Stan psychiczny i emocjonalny

Oprócz utrzymania odpowiedniej aktywności fizycznej, należy zadbać też o stan psychiczny i emocjonalny. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, dobrym pomysłem wydają się cykliczne spotkania z psychologiem. Czasy, kiedy korzystanie z pomocy specjalistów kojarzyło się z obciachem już dawno minęły. Teraz, podczas terapeutycznych zajęć pracownicy mogą poznać np. skuteczne techniki radzenia sobie ze stresem. Na pewno pomogłoby im to w ich codziennej pracy.

Integracja pracowników

Spotkania integracyjne to coś, czego nie może zabraknąć w żadnym zgranym teamie. Jeśli tego typu inicjatywy nie są realizowane, relacje w firmie nie rozwiną się wystarczająco. Wbrew pozorom, nie chodzi o coś wyjątkowego. Wystarczy wspólne wyjście na pizzę, degustacja lokalnych trunków czy gra w kręgle.

Warto pamiętać, aby procesu organizacji spotkania integracyjnego nie zrzucać na barki pracowników. Zaprośmy ich i pozwólmy dobrze się bawić! Jeśli wszystko się uda, poczują się docenieni. To z kolei przełoży się na zwiększoną motywację do pracy.

Inicjatywy pracowników

Rozwinięciem ogólnotematycznych spotkań integracyjnych mogą być pewnego rodzaju kluby zainteresowań. Tym oto sposobem damy możliwość spotkania się pracownikom, którzy charakteryzują się tymi samymi zainteresowaniami. Dla przykładu, można pomyśleć o stworzeniu firmowej drużyny piłkarskiej. Wiele firm w Polsce zdecydowało się na to, przez co istnieją już całe turnieje dedykowane tylko dla firm.

W ostatnim czasie na popularności zyskują też gry planszowe. Jest to dobra alternatywa dla tych, którzy nie marzą o wielominutowym uganianiu się za piłką. Zdrowa rywalizacja nie tylko buduje relacje między współpracownikami, ale też dobroczynnie wpływa na pracę naszego mózgu, m.in. poprawiając koncentrację.

Skip to content