Aktualności
Praca na etacie vs własna firma. Co wybrać?
Aż czterech na pięciu Polaków za najlepszą formę zatrudnienia uznaje umowę o pracę. Są jednak grupy wiekowe, które opowiadają się za własną działalnością gospodarczą. Mowa tutaj o osobach w wieku 18-24 i 55+. Praca na etacie czy własna firma? Którą ścieżkę kariery wybrać?
Dylemat czy rzucić etat i zająć się prowadzeniem własnego biznesu coraz częściej pojawia się u osób, które co najmniej przez kilka lat pracowały dla kogoś, a teraz chciałyby spróbować pracy dla siebie. Nie wszyscy jednak wiedzą, z czym wiąże się ta zmiana. Pracując na własny rachunek, jesteś panem własnego losu. To Ty ustalasz czym będzie zajmować się twoja firma czy gdzie ją będziesz prowadzić.
Takiej niezależności i swobody na pewno nie mają osoby pracujące u kogoś na etacie. Nawet wysoko postawieni menadżerowie czy dyrektorzy mają nad sobą prezesa czy właściciela firmy, który podejmuje najważniejsze decyzje.
Czas i miejsce pracy
Prowadząc swoją firmę z jednej strony możemy precyzować godziny swojej pracy, przez co bez problemu dostosujemy je do naszego dobowego rytmu życia. Możemy też decydować, z jakiego miejsca będziemy pracować. Jeśli nie potrzebujemy stacjonarnego biura, swoje zawodowe obowiązki możemy załatwiać z najodleglejszych zakątków świata. Z drugiej strony przez taką elastyczność trzeba samemu wykazywać się większą samodyscypliną. Dodatkowo, prowadząc własny biznes jesteś w pracy także poza nią. W pracy jesteś siedem dni w tygodniu, nawet jak wyjdziesz z biura.
Na etacie zaś, wychodząc z pracy – przynajmniej w teorii – możesz się od niej całkowicie odciąć. Pracujesz najczęściej według ustalonego grafiku i zazwyczaj wiesz, jak będzie wyglądał twój dzień. Dla wielu osób taka monotonia będzie jednak nie do zniesienia.
Pieniądze
To, co często motywuje do założenia firmy, to wizja wielkich pieniędzy. Jeśli twój biznes będzie się prężnie rozwijał, będziesz zdobywał nowych klientów, a nawet nowe rynki, w kwestii zarobków praktycznie nie ma limitów. Działa to też w drugą stronę. Na własnej działalności można także dużo stracić dużo pieniędzy. Dlatego przed decyzją o przejściu na własny rachunek trzeba prawidłowo ocenić swój pomysł. Przygotować biznesplan, ocenić rentowność prowadzenia swoich usług czy działać na wielu polach równocześnie.
Praca na etacie to zazwyczaj masz pewność, którego dnia miesiąca i jakiej wysokości dostaniemy wypłatę. Oczywiście, do twoich zarobków mogą być dodane bonusy czy nagrody, ale i tak pewnego pułapu nie przeskoczysz.
Odpowiedzialność
Prowadząc własny biznes, to Ty jesteś całkowicie odpowiedzialny za wszelkie działania twojej firmy. Nawet jeśli to twoi pracownicy doprowadzą do ryzykownej sytuacji, to Ty ponosisz za to odpowiedzialność. Dodatkowo, prowadząc firmę w każdej innej formie niż spółka zoo oraz spółka akcyjna za długi swojej firmy będziesz odpowiadał całym swoim majątkiem bez żadnych ograniczeń. Pracując na etacie też jesteś odpowiedzialny za to co robisz, jednak to twoi szefowie czy właściciele firmy odpowiedzą ostatecznie za zerwany kontrakt czy kary nałożone na firmę. Milionowych długów w związku ze swoim błędem mieć nie będziesz. Mogą cię co najwyżej zwolnić.
Działając na własną rękę bierzesz też odpowiedzialność za wszelkie rozliczenia i formalności związane z urzędem skarbowym, ZUS – em czy innymi instytucjami finansowymi. We wszystkich tych czynnościach może Ci pomóc biuro rachunkowe, które takie formalności będzie załatwiało za Ciebie. Praca na etacie formalności związane z ZUS-em czy składkami na podatek dochodowy wypełnia Twój pracodawca.
Możliwości dofinansowania
Oczywiście, ważną kwestią jest dostępność środków finansowych na założenie i prowadzenie firmy. Jest wiele programów, które oferują pomoc dla zakładających biznes. Jednym z nich jest program Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii „Pierwszy biznes. Wsparcie w starcie”. W ramach tego programu dostępne są niskooprocentowane pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej lub utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego.
Z tych pożyczek mogą korzystać bezrobotni, studenci ostatniego roku studiów, absolwenci szkół i uczelni w okresie 48 miesięcy od dnia ukończenia szkoły oraz poszukujący pracy opiekunowie osób niepełnosprawnych. Dla przedsiębiorców oferowane są pożyczki na utworzenie stanowisk pracy dla bezrobotnych lub poszukujących pracy opiekunów osoby niepełnosprawnej. Wartość pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej do około 113 tysięcy złotych, a pożyczki na utworzenie stanowiska pracy do około 34 tysięcy złotych.
Pieniędzy na ruszenie z własnym biznesem możesz też szukać u aniołów biznesu, czyli osób fizycznych lub przedsiębiorstw, które inwestują pieniądze w przedsięwzięciach na wczesnym etapie ich rozwoju. Możesz też spróbować pozyskać kapitał poprzez platformy crowdfundingowe. Znanych jest wiele prężnie działających biznesów, które zaczynały od zbiórek internetowych.
Cenne doświadczenie innych
Chcąc stawiać pierwsze kroki w świecie biznesu warto jest korzystać z wiedzy osób, które mają to już za sobą. Co roku organizowanych jest tysiące darmowych webinarów czy wykładów poświęconych zakładaniu biznesu. Warto dobrze przejrzeć Internet.
Prowadzenie własnego biznesu to nie praca. To sposób na życie. Jednym on odpowiada, innym nie. Jeśli zdecydujesz się na ten krok, warto skorzystać z programów i wskazówek, które pomogą Ci odnieść sukces.