Aktualności

Praca geodety. Czy trudno o taką pracę? Sprawdzamy

Praca geodety. Czy trudno o taką pracę?

Praca geodety. Czy trudno o taką pracę? Jak zostać geodetą? Odpowiedzi na to pytanie szukają przede wszystkim ludzie młodzi, którzy jeszcze nie wybrali swojej zawodowej ścieżki. W pierwszej kolejności należy doprecyzować, czym geodezja się zajmuje.

„Jest to nauka zajmująca się ustalaniem wielkości i kształtu Ziemi oraz określaniem położenia punktów na jej powierzchni. Wynikiem geodezyjnych pomiarów terenowych i prac kameralnych są różnego typu opracowania graficzne np. mapy czy profile, ale także dokumenty tekstowe o charakterze prawnym.”

Jak widać, sprawa nie wydaje się banalna. Dlatego też trudno przypuszczać, by uprawnienia geodezyjne mógł nabyć przeciętny zjadacz chleba.

Praca geodety. Czy trudno o taką pracę?

Aby zostać geodetą, można skorzystać z dwóch ścieżek. Pierwszą z nich jest ukończenie technikum geodezyjnego, co po 4-letnim cyklu dydaktycznym pozwala dość szybko wkroczyć w tę profesję. Pozwoli to jednak tylko na zostanie asystentem prawdziwego geodety, przez co zdobędziemy niezbędne doświadczenie w pracy w terenie.

Inną ścieżką jest zdanie matury i ukończenie studiów na kierunku geodezji i kartografii. Uczniowie myślący o tym kierunku w czasie nauki w szkole średniej powinny skupić swoją uwagę przede wszystkim na matematyce, geografii i fizyce. Egzamin dojrzałości z tych przedmiotów najlepiej zdać w wariancie rozszerzonym.

Uzyskanie uprawnień

Niestety, szkoła czy studia to nie wszystko. Samo zostanie absolwentem nie wystarczy. Potrzebne jest jeszcze odbycie praktyk, które mogą trwać 3-6 lat, w zależności od wybranej ścieżki dydaktycznej.

Po wytrwaniu tych kilku lat i zdobyciu doświadczenia z powodzeniem można zgłosić się do Komisji Kwalifikacyjnej ds. Uprawnień Zawodowych w Dziedzinie Geodezji i Kartografii i jednocześnie złożyć następujące wymagane dokumenty:

  • opis praktyki zawodowej;
  • zbiór prac wykonanych podczas praktyki zawodowej;
  • oświadczenie o niekaralności;

W późniejszym etapie przyjdzie czas na zdanie egzaminów. Zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej. Trzeba przy tym liczyć się z opłatą w wysokości około 500 złotych.

Kiedy wszystko pójdzie po naszej myśli i zaliczymy wspomniane egzaminy, wówczas bez przeszkód będziemy mogli ogłosić się pełnoprawnymi geodetami.

Zarobki. Czy warto?

Jak w każdej profesji, wynagrodzenia zależą od wielu czynników i nie da się ich jednoznacznie określić. Liczy się nie tylko doświadczenia, ale i też poziom zaawansowania zleceń, jakie w danym momencie się realizuje. Średnio geodeci mogę liczyć na 3500 złotych netto. Trzeba przy tym zaznaczyć, że mowa tutaj o geodetach – pracownikach. Osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą w tej branży może – co zrozumiałe – liczyć na zdecydowanie więcej.

Skip to content