Aktualności
Praca geodety. Czy trudno o taką pracę? Sprawdzamy
Praca geodety. Czy trudno o taką pracę? Jak zostać geodetą? Odpowiedzi na to pytanie szukają przede wszystkim ludzie młodzi, którzy jeszcze nie wybrali swojej zawodowej ścieżki. W pierwszej kolejności należy doprecyzować, czym geodezja się zajmuje.
Jak widać, sprawa nie wydaje się banalna. Dlatego też trudno przypuszczać, by uprawnienia geodezyjne mógł nabyć przeciętny zjadacz chleba.
Praca geodety. Czy trudno o taką pracę?
Aby zostać geodetą, można skorzystać z dwóch ścieżek. Pierwszą z nich jest ukończenie technikum geodezyjnego, co po 4-letnim cyklu dydaktycznym pozwala dość szybko wkroczyć w tę profesję. Pozwoli to jednak tylko na zostanie asystentem prawdziwego geodety, przez co zdobędziemy niezbędne doświadczenie w pracy w terenie.
Inną ścieżką jest zdanie matury i ukończenie studiów na kierunku geodezji i kartografii. Uczniowie myślący o tym kierunku w czasie nauki w szkole średniej powinny skupić swoją uwagę przede wszystkim na matematyce, geografii i fizyce. Egzamin dojrzałości z tych przedmiotów najlepiej zdać w wariancie rozszerzonym.
Uzyskanie uprawnień
Niestety, szkoła czy studia to nie wszystko. Samo zostanie absolwentem nie wystarczy. Potrzebne jest jeszcze odbycie praktyk, które mogą trwać 3-6 lat, w zależności od wybranej ścieżki dydaktycznej.
Po wytrwaniu tych kilku lat i zdobyciu doświadczenia z powodzeniem można zgłosić się do Komisji Kwalifikacyjnej ds. Uprawnień Zawodowych w Dziedzinie Geodezji i Kartografii i jednocześnie złożyć następujące wymagane dokumenty:
- opis praktyki zawodowej;
- zbiór prac wykonanych podczas praktyki zawodowej;
- oświadczenie o niekaralności;
W późniejszym etapie przyjdzie czas na zdanie egzaminów. Zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej. Trzeba przy tym liczyć się z opłatą w wysokości około 500 złotych.
Kiedy wszystko pójdzie po naszej myśli i zaliczymy wspomniane egzaminy, wówczas bez przeszkód będziemy mogli ogłosić się pełnoprawnymi geodetami.
Zarobki. Czy warto?
Jak w każdej profesji, wynagrodzenia zależą od wielu czynników i nie da się ich jednoznacznie określić. Liczy się nie tylko doświadczenia, ale i też poziom zaawansowania zleceń, jakie w danym momencie się realizuje. Średnio geodeci mogę liczyć na 3500 złotych netto. Trzeba przy tym zaznaczyć, że mowa tutaj o geodetach – pracownikach. Osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą w tej branży może – co zrozumiałe – liczyć na zdecydowanie więcej.