Aktualności

Head Hunter – nowoczesne stanowisko pracy. Jak nim zostać?

head hunter

Jak wiadomo, znalezienie wykwalifikowanych pracowników do firmy nie należy do zadań najłatwiejszych. Z reguły pracodawcy zasypywani są setkami kandydatur, które nie są odpowiednie do rozpoczęcia pracy na danym stanowisku. Jak sobie wtedy radzić?Z pomocą może przyjść tutaj head hunter. Sprawdzamy, kto może nim zostać, co należy do jego podstawowych obowiązków i na jakie zarobki może on liczyć.

Head hunter – kto nim może zostać?

Head Hunter to w wolnym tłumaczeniu łowca głów. Chcąc wykonywać ten zawód, trzeba przygotować się na konieczność aktywnego i skutecznego poszukiwania pracowników na stanowiska wysokiego szczebla. Jest to zupełne przeciwieństwo rekrutera, który w pierwszej kolejności czeka na zgłoszenia kandydata, a dopiero później przechodzi do sprawdzenia jego wiedzy i umiejętności, jakie wymagane są na nowym stanowisku pracy. Jak się okazuje, zawód Head Huntera mogą wykonywać praktycznie wszyscy. Nie są do tego potrzebne żadne specjalne certyfikaty czy szkolenia. Zaleca się jednak ukończenie studiów społecznych, takich jak psychologia czy socjologia, które mogą ułatwić kontakt z potencjalnymi kandydatami.

Wspólnym mianownikiem head huntera i rekrutera jest ścieżka kariery. Pierwszym przystankiem tej drogi może być stanowisko researchera, który poszukuje pracowników na różnego typu stanowiska pracy. Ten z kolei po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia ma prawo awansować na konsultanta, po czym kolejno może zostać wspomnianym head hunterem.

Jakimi umiejętnościami należy się odznaczać, aby z powodzeniem poradzić sobie w pracy head huntera? Przede wszystkim należy wzorowo budować relacje z innymi ludźmi. W tego typu pracy z całą pewnością nie odnajdą się osoby nieśmiałe, zamknięte w sobie. Dodatkowo, warto też dobrze organizować swoje obowiązki i skrupulatnie podchodzić do każdego kolejnego zadania.

Head Hunter – jakie obowiązki?

Choć na pierwszy rzut oka praca head huntera może wydawać się mało skomplikowana, w rzeczywistości lista jego codziennych zadań jest dość obfita. To, czym zajmuje się w pierwszej kolejności, to m.in.:

  • poszukiwanie pracowników;
  • analizowanie CV;
  • tworzenie raportów procesowych;
  • przekazywanie zdobytej wiedzy innym pracownikom firmy;
  • analizowanie potrzeb kadrowych pracodawców;

Podstawowym środowiskiem pracy head huntera jest Internet, gdzie za pomocą różnego typu portali rekrutacyjnych może on znaleźć idealnego kandydata do pracy. Zdarza się też, że kandydaci poszukiwani są na otwartych konferencjach czy targach pracy.

Łowca głów – zarobki

Tak jak w większości zawodów, zarobki na tym stanowisku nie są stałe, a ich wysokość zależy od wielu czynników. Jakich? Przede wszystkim mowa tutaj o doświadczeniu, stażu pracy czy lokalizacji firmy. Przyjmuje się jednak, że head hunter może liczyć na 4 000 – 8 000 złotych brutto. Dodatkowo, osoby pracujące na tym stanowisku często mają zapewnione premie uzależnione od osiąganych wyników.

Skip to content