Aktualności

Elastyczne formy pracy – korzyści i wyzwania

kalendarz
elastyczne formy pracy

Ze względu na konkurencyjny rynek, wielu pracodawców potrzebuje podjąć pewne kroki, mające na celu utrzymanie wartościowych pracowników w firmie lub pozyskanie nowych. Elastyczne formy pracy są jedną z opcji, która ułatwia pozyskanie talentów. Opcja ta posiada pewne korzyści, jednak na pracodawcę czekają również wyzwania, które musi pokonać, aby wszystko funkcjonowało właściwie.

W dalszej części artykułu wymienimy i opiszemy trzy główne aspekty elastycznych form pracy, jak również korzyści z nich wynikające. Następnie wspomnimy o trzech wyzwaniach oraz zasugerujemy działania, które mogą pomóc je pokonać.

Elastyczne formy pracy Godziny pracy

Możliwość rozpoczęcia i zakończenia pracy o preferowanych godzinach sprawia, że przykładowo pracujący rodzic może dopasować swój czas pracy tak, aby kończyć pracę równo z końcem zajęć szkolnych dziecka. Poza oczywistą korzyścią dla pracownika, taka sytuacja jest też na rękę pracodawcy. W innym wypadku pracownik mógłby mieć poczucie zaniżonego work-life balance, który jest istotnym czynnikiem w zatrzymywaniu talentów w firmie.

Niepełny wymiar godzin

Jak wielu dobrych kandydatów nie zostaje zatrudnionych, ponieważ zamierzają pracować na pół etatu? W tym wypadku można dyskutować, czy pracodawcy bardziej opłaca się zatrudnić jednego pracownika na pełny etat, czy dwóch na pół etatu… Wg niektórych pracodawców (PIE – Raport Work-Life Balance 2024) zatrudnienie na część etatu zwiększa produktywność. Poza tym zdecydowaną korzyścią w dzisiejszych czasach jest zdecydowany popyt na pracowników. W pewnych sytuacjach zdecydowanie lepiej zatrudnić jedną osobę na część etatu, niż przez długi czas szukać jednej osoby na pełny etat. Gdzie i tak nie mamy pewności, że taki pracownik zostanie w firmie na dłużej.

Praca zdalna i hybrydowa

W wypadku pracy stacjonarnej pracownik musi mieszkać w okolicy firmy lub poświęcać dodatkowy czas w ciągu dnia na dojazdy. Z pomocą pracodawcy przychodzi opcja pracy zdalnej bądź hybrydowej. Daje to opcję pozyskania pracowników z innych krajów, którzy niekoniecznie chcą się przeprowadzić do innego państwa, czy tylko innego miasta. Dodatkowo zmniejsza to koszty po stronie pracodawcy, jako że nie trzeba wtedy posiadać przestrzeni biurowej dla takich pracowników.

Korzyści wynikające z elastycznych form pracy Łatwiejsze pozyskiwanie i utrzymywanie talentów

Wszystkie trzy wymienione powyżej formy pracy są korzystne dla pracownika. Dzięki czemu wpływa to na zmniejszenie rotacji pracowników, którzy niekoniecznie zdecydują się na inną ofertę, która nie posiada tych opcji. W szczególności praca zdalna wpływa pozytywnie na pozyskiwanie doświadczonych pracowników.

Ograniczenie kosztów

Oferowanie elastycznych form pracy wpływa na zmniejszenie kosztów. W wypadku pracy zdalnej jest to w szczególności kwestia posiadania przestrzeni biurowej, w pozostałych przypadkach pojawia się zmniejszenie kosztów rekrutacji. Dodatkowo, traktując te formy pracy jako benefity, nie stwarzają one dodatkowych kosztów tak jak np. prywatna opieka medyczna.

Korzystne dla pracownika

Elastyczne formy pracy są zdaniem niektórych pracodawców (PIE – Raport Work-Life Balance 2024) bardziej korzystyne dla pracownika, niż dla pracodawcy. Jednak mogą one w dużym stopniu przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka wypalenia zawodowego, co z kolei przekłada się na utrzymanie talentów w organizacji.

Zwiększona produktywność

Wg powyższego raportu oferowanie elastycznych form pracy wpływa pozytywnie na produktywność zatrudnionych talentów. Zwiększona produktywność natomiast wpływa bezpośrednio na zyski firmy i zadowolenia menadżerów.

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych

Bazując na wspomnianym już raporcie, zdaniem wielu pracodawców oferowanie elastycznych form pracy ułatwia pozyskanie talentów z niepełnosprawnościami. Co z kolei, ponijając oczywistą korzyść dla takiego pracownika, również przyczynia się do utrzymania wartościowych pracowników w firmie.

Wyzwania dla pracodawcy Bezpieczeństwo danych

Najbardziej istotnym wyzwaniem, związanym w szczególności z pracą zdalną i hybrydową, jest bezpieczeństwo danych. Pracując poza firmą pracownik korzysta z różnych sieci wi-fi, również publicznych, które mogą być zainfekowane. Tutaj więc po stronie pracodawcy leży odpowiednie przeszkolenie pracownika, aby korzystał on tylko z prywatnych sieci wi-fi lub routera w telefonie. Dodatkowo posiadanie dobrego antywirusa oraz serwera dostępnego za VPNem (w przypadku pracy z danymi wrażliwymi) może być dobrym zabezpieczeniem dla pracodawcy.

Komunikacja wewnątrz firmy

Elastyczne formy pracy mogą utrudniać komunikację między pracownikami. Niewłaściwa komunikacja z kolei może negatywnie wpłynąć na produktywność czy zadowolenie pracowników, co z kolei będzie nieść dalsze konsekwencje dla organizacji. W tym wypadku najbardziej sensowną opcją będzie korzystanie z jasno określonego systemu komunikacji online (np. aplikacja Slack), z odpowiednio przygotowanymi kanałami do komunikacji na dane tematy. Jeśli pracownicy będą odpowiednio przygotowani, komunikacja w ten sposób zredukuje problem odmiennych godzin pracy między różnymi pracownikami.

Organizacja pracy

Dobra organizacja pracy również jest jednym z kluczowych elementów dobrej firmy. Elastyczne godziny pracy mogą utrudnić jej przygotowanie i realizowanie, jednak jest to problem, który bardzo łatwo można rozwiązać. Z pomocą przychodzą tu programy do planowania i zarządzania zadaniami. W wielu przypadkach wystarczy aplikacja Trello, która umożliwia tworzenie list zadań i przypisywanie do nich pracowników, terminów, priorytetów oraz różnych załączników. W przypadku niektórych firm, które potrzebują bardziej zaawansowanych opcji można np. skorzystać z aplikacji Jira. Właściwe korzystanie z takich narzędzi zapewnia jasno określone zadania, jak również wgląd w postęp pracy zespołu oraz indywidualnych członków

Jak więc widzimy, elastyczne formy pracy są w większości korzystne dla pracownika. Natomiast przy ich odpowiednim wdrożeniu – również dla pracodawcy. Formy takie zdecydowanie ułatwiają pozyskanie i utrzymanie pracowników, zachowanie balansu między życiem prywatnym a zawodowym. Dodatkowo, zdaniem niektórych przedsiębiorców wpływają pozytywnie na produktywność.

Przeczytaj też:

  1. Zwolnienia w pracy: dlaczego pracownicy odchodzą?
  2. Program „Rodzina 800+” wniosek – co warto wiedzieć?
  3. Praktyczny przewodnik: wypłata środków z PPK
Skip to content