Aktualności

Benefity pozapłacowe dla pracowników. Jakie najlepsze?

benefity pozapłacowe

Jeśli lubisz swoją pracę to nie przepracujesz ani jednego dnia – wybrzmiewa jedno z popularnych maksym. Słyszymy ją szczególnie wtedy, kiedy dopiero obieramy swoją przyszłą zawodową drogę. Na ogólne zadowolenie pracownika wpływa mnóstwo czynników. Jeśli powiemy, że najważniejszym z nich jest wynagrodzenie – co do tego nie możemy mieć wątpliwości. Dodatkowo, w ostatnim czasie dostrzega się silną tendencję znaczeniowego wzrostu tzw. pozapłacowych benefitów pracowniczych. Na czym polegają benefity pozapłacowe, jakie rozróżniamy ich typy i dlaczego są one tak skuteczne?

Benefity pozapłacowe – sposób, aby wyróżnić się na tle innych


Już w pierwszym kontakcie pracownika z firmą – na poziomie opublikowanego ogłoszenia o pracę – można dostrzec pozycję „pozapłacowe benefity”. Pokazuje to, że tego typu motywacja wpływa nie tylko na obecnych pracowników, ale też na kandydatów poszukujących pracy. Jeśli dwie oferty byłyby zbliżone pod względem finansowym, a jedna z nich wyróżniała się pozapłacowymi benefitami, wówczas prawdopodobnie zyskałaby przewagę w oczach potencjalnego pracownika.

Wybór właściwych benefitów, ściśle dostosowanych do priorytetowych potrzeb pracowników, jest w stanie zagwarantować pozytywną atmosferę w zespole, a przez to zwiększoną produktywność, przekładającą się w konsekwencji na zadawalające wyniki firmy. Zauważą to też klienci, którzy będą obsługiwani z większą życzliwością i zapałem.

Benefity pracownicze – które z nich należą do najbardziej atrakcyjnych?


Obecnie największym uznaniem cieszy się opieka medyczna i karty sportowe. Są to dość uniwersalne systemy motywacji. Sprawdzają się zarówno wśród pracowników intelektualnych, jak i fizycznych. Ich realizacja może kształtować pozytywny wizerunek firmy. Pracownicy odczują wówczas troskę przełożonych na własnej skórze.

Pakiety opieki medycznej umożliwiają maksymalne skrócenie czasu oczekiwania na wizytę u lekarza, co – nie oszukujmy się – w dobie niechlubnej sławy polskiej służby zdrowia okazuje się zbawienne. Dodatkowo, tego typu benefit zapewnia pokrycie wszelkich kosztów większości konsultacji, badań czy zabiegów.

Karta multisport pozwala na bezpłatne lub promocyjne korzystanie z obiektów sportowych, takich jak choćby siłownie, baseny czy kręgielnie. Statystyki pokazują, że tego typu bonus najbardziej sprawdza się wśród pracowników biurowych, którzy w czasie wykonywania obowiązków – mówiąc kolokwialnie – nie ruszają się. Mimo to, karta multisport znajduje swoich beneficjentów również wśród pracowników fizycznych, jednak w znacznie mniejszym stopniu.

Dofinansowanie nauki języków obcych


Wysoko wykształcony pracownik to zawsze korzyść dla firmy. Powiedzenie, że człowiek uczy się przez całe życie sprawdza się tu dosłownie. Choć nie każdy o tym wie, to wszelkiego typu dofinansowania do kursów językowych lub ich całkowita realizacja pozytywnie wpływają na chęć związania się z obecnym pracodawcą na dłużej.

Owocowe czwartki


Czwartek – mimo powszechnej nazwy – nie jest tutaj regułą. Owoce mogą być serwowane w dowolny dzień tygodnia. Byleby tylko pracownicy byli wtedy w pracy! Pozwala to na stworzenie domowej atmosfery.

Dodatkowe dni wolne


Coraz więcej firm przekonuje się do tzw. work-life balance, czyli odpowiedniej proporcji między życiem zawodowym a prywatnym. Niektórzy dają możliwość skorzystania z dodatkowego dnia urlopu w dniu urodzin, inni zaś wprowadzają czterodniowy tydzień pracy. Z całą pewnością każda dodatkowa godzina czasu wolnego wpłynie pozytywnie na całość zespołu.

Niepubliczne żłobki i przedszkola


Zgadza się, niektóre zakłady pracy decydują się na utworzenie niepublicznych żłobków i przedszkoli. Pozwala to uniknąć nadmiernego wykorzystywania zwolnień lekarskich i urlopów macierzyńskich. Mimo tego, że jest to swoista nowość na polskim rynku pracy, jest szansa, że z czasem duże zakłady pracy będą przekonywać się do korzyści wynikających z wprowadzenia tego typu pozapłacowego benefitu.

Skip to content