Aktualności
Zmiana pracy – czy warto się przebranżowić?
Praca w jednym miejscu przez całe życie obecnie staje się rzadkością. Współczesny rynek pracy skłania wielu pracowników do elastyczności. Chcąc się rozwijać, trzeba ryzykować i dlatego zmiana pracy może okazać się strzałem w dziesiątkę. Podpowiadamy, jak skutecznie tego dokonać.
Każdy, kto choć raz zmieniał pracę, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że kwestii tej nie można zaliczyć do najłatwiejszych. Tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę kompleksową zmianę zawodu. Niepewność z tym związana może przyprawić o zawrót głowy. Jeśli zdecydujemy się na taki krok w późniejszych latach naszego życia, postanowienie może być jeszcze trudniejsze do zrealizowania.
Zmiana pracy – kiedy warto zaryzykować?
Choć zmiana pracy niewątpliwie wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem, nie warto rezygnować z takiego kroku. Oczywiście, o ile mamy wystarczające i uzasadnione powody. Jednymi z najpoważniejszych mogą być:
- wypalenie zawodowe;
- nadmierne zmęczenie fizyczne;
- wewnętrzne zniechęcenie do pełnionych obowiązków;
- brak możliwości dalszego rozwoju zawodowego;
- niezadowolenie z obecnego wynagrodzenia i brak możliwości podwyżki;
Dodatkowo, o zmianie profesji należy też pomyśleć w sytuacji, kiedy świadomie dostrzegamy zdecydowanie większy potencjał w zawodach, które znamy z naszego najbliższego otoczenia znajomych. Wyższa pensja, możliwości ciągłego rozwoju, atrakcyjniejszy system pracy – to wszystko może sprawić, że w końcu zaczniemy zazdrościć innym;
Kolejny zawód – co wybrać, aby być zadowolonym?
Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, od razu należy zaznaczyć, że nie ma na to jednej skutecznej recepty. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji danego pracownika. Fakt, że każdy chce zarabiać więcej, nie powinien być tutaj decydujący.
Jak powszechnie wiadomo, branża IT gwarantuje względnie satysfakcjonujące wynagrodzenia. Idąc tym tropem, każdy, kto marzy o zmianie pracy na lepszą, w pierwszej kolejności powinien pomyśleć właśnie o tym zawodzie. Nic bardziej mylnego. Nie dość, że będzie nas to kosztować masę czasu przeznaczonego na zdobycie specjalistycznej wiedzy, to w dodatku nie jest to praca dla każdego. Ktoś, kto najlepiej sprawdza się w bezpośrednim kontakcie z ludźmi, nie poczuje spełniającej satysfakcji z nieustannego siedzenia przed komputerowym ekranem. Zastanawiając się nad wyborem przyszłego zajęcia, należy to wziąć pod uwagę.
Jak nie popełnić błędu?
Obojętnie na jaki zawód ostatecznie się zdecydujemy, ogólny schemat przebranżowienia zazwyczaj wygląda bardzo podobnie. Aby wszystko zakończyło się po naszej myśli, powinniśmy zastosować się do następujących podpowiedzi:
- przeanalizuj swoje dotychczasowe sukcesy zawodowe;
- odpowiedz sobie na pytanie: co potrafisz?
- rozpoznaj swoje mocne i słabsze strony
- podsumuj, które obecne obowiązki lubisz wykonywać, a które wręcz przeciwnie
- zdefiniuj swój priorytet (zmiana współpracowników, lokalizacja firmy, system pracy, wyższe wynagrodzenie itp.);
- zaplanuj kilka możliwych do osiągnięcia ścieżek kariery zawodowej;
- krok po kroku i cierpliwie zdobywaj umiejętności, które z całą pewnością będą Ci potrzebne do wykonywania obowiązków w przyszłej pracy;
- wzorowo przygotuj swoje dokumenty aplikacyjne (CV i list motywacyjny);
- cierpliwie czekaj, a oczekiwane efekty nadejdą;
Wszystkie powyższe punkty przypominają, że tak naprawdę wszyscy jesteśmy kowalami swojego losu. Nikt nas nie zmusza do „zarabiania na chleb” w konkretnym miejscu pracy. Jeśli jesteśmy niezadowoleni z naszej obecnej sytuacji zawodowej, warto zastanowić się nad jej zmianą. Skrupulatnie planując i cierpliwie dążąc do wcześniej wyznaczonego celu, jesteśmy w stanie osiągnąć wszystko.