Aktualności

Zwolnienie lekarskie – zasady, limity i co po 182 dniach?

kalendarz
zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskie. Podczas choroby uniemożliwiającej pracę możesz liczyć na wynagrodzenie chorobowe w ramach zwolnienia lekarskiego, najpierw od pracodawcy, a potem z ZUS. Jednak zgodnie z przepisami, wsparcie to przysługuje maksymalnie przez 182 dni. Po tym okresie, jeśli wciąż nie możesz wrócić do pracy, istnieją inne możliwości wsparcia finansowego. Sprawdź, jakie są zasady dotyczące zwolnienia lekarskiego w 2024 roku i co zrobić po przekroczeniu limitu 182 dni.

Zwolnienie lekarskie w 2024 roku – jak to działa?

Krótkoterminowe niezdolności do pracy, spowodowane np. infekcjami, uprawniają do zwolnienia lekarskiego (ZUS e-ZLA), które od razu trafia do pracodawcy. Wynagrodzenie chorobowe wypłacane jest przez pracodawcę przez pierwsze 33 dni (lub 14 dni, jeśli masz więcej niż 50 lat). Po tym okresie ZUS przejmuje obowiązek wypłaty zasiłku chorobowego, pod warunkiem, że pracodawca dostarczy zaświadczenie Z-3. Łączny czas wsparcia w przypadku większości chorób wynosi 182 dni.

Jak długo można pobierać wynagrodzenie chorobowe?

Standardowy okres wypłaty wynagrodzenia i zasiłku chorobowego wynosi 182 dni. Wyjątkami są gruźlica i ciąża, w których okres ten wydłuża się do 270 dni. Regulacje te określa art. 8 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego.

Co po 182 dniach zwolnienia?

Jeśli Twoje zwolnienie lekarskie przekroczy 182 dni, możesz ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne, które może być przyznane maksymalnie na 12 miesięcy. Warunkiem jest pozytywna opinia lekarza, który oceni, że dalsze leczenie lub rehabilitacja pozwolą na powrót do pracy. Ze świadczenia rehabilitacyjnego mogą korzystać m.in. pracownicy, zleceniobiorcy, przedsiębiorcy czy duchowni, ale nie można go pobierać równocześnie z rentą.

Kiedy można wziąć kolejne zwolnienie?

Po wykorzystaniu maksymalnego okresu zwolnienia (182 lub 270 dni), aby znów móc korzystać z wynagrodzenia chorobowego, konieczna jest przerwa w niezdolności do pracy wynosząca co najmniej 60 dni. Dopiero po tym czasie można otrzymać kolejne ZUS e-ZLA. 

Przykład: Pani Zosia, po poważnym złamaniu i długiej rehabilitacji, otrzymała świadczenie rehabilitacyjne. Gdy wróciła do pracy, musiała przepracować minimum 60 dni, aby w razie potrzeby ponownie skorzystać z zasiłku chorobowego.

Zrozumienie zasad dotyczących zwolnień lekarskich i świadczeń może pomóc w utrzymaniu płynności finansowej w trudnym okresie zdrowotnym. Warto wiedzieć, jakie prawa przysługują w takich sytuacjach.

Przeczytaj też:

  1. Praca w budżetówce – stabilność, ale z ograniczeniami.
  2. Urlop na żądanie – co mówią przepisy.
  3. Wynagrodzenie minimalne w Polsce od 2025 roku: co się zmieni? 
Skip to content