Aktualności

Nowoczesne metody rekrutacji jako odpowiedź na rosnące rynku pracy

kalendarz
offboarding

Nowoczesne metody rekrutacji są koniecznie w dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Wysokie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników wymagają od pracodawcy licznych zmian. Czym są, i jak mogą pomóc, dowiecie się z tego artykułu.

Strony z ofertami pracy sposobem na dotarcie do większej liczby zainteresowanych

Strony z ofertami pracy są wygodną dla pracowników formą poszukiwania zatrudnienia. Oferują one łatwy dostęp do wielu różnorodnych ofert pracy w danej lokalizacji. Portale typu Job Board oferują również dodatkowe filtry umożliwiające znalezienie oferty o oczekiwanych kryteriach. Dzięki temu osoba poszukująca pracy może zawęzić listę ofert do tych oferujących pracę zdalną, lub posiadających wynagrodzenie powyżej konkretnej wartości. Tradycyjne publikowanie ofert jedynie na stronie firmy (lub w gazetach czy portalach niezwiązanych wyłącznie z poszukiwaniem pracy – jak kiedyś), sprawia że ofertę zobaczą jedynie osoby przeglądające daną stronę – a wiele z tych osób to potencjalni klienci, którzy nie są zainteresowani pracą w naszej firmie, a jedynie oferowanymi usługami.

Rozmowy kwalifikacyjne online – korzystniejsza opcja?

Rozmowa rekrutacyjna w formie wideo rozmowy niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszyskim pracownik nie musi podróżować do firmy (która może znajdować się w innym mieście) – jest to sporą oszczędnością czasu. Ta sama kwestia ułatwia znalezienie pracowników, którzy mogą być gotowi do relokacji, ale dopiero po otrzymaniu zatrudnienia. Konieczność podróży na rozmowę kwalifikacyjną mogłaby ich zniechęcić do danej oferty. Rozmowę online można połączyć z nowoczesną technologią, np. Sztuczną inteligencją pomagającą analizować zachowania danego kandydata. Dzięki wsparciu sztucznej inteligencji można precyzyjniej określić niektóre z jego kompetencji miękkich, których większość ludzi nie jest w stanie zauważyć w ciągu godziny (podczas rekrutacji). Inne narzędzia pozwolą wygenerować raport lub transkrypcję rozmowy, dzięki czemu rekruter może się w pełni skupić na rozmowie, zamiast notować szczegóły.

Nowoczesne metody rekrutacji: analiza CV przez AI – precyzja i oszczędność czasu

W wypadku otrzymania dużej liczby aplikacji na daną ofertę dokładne ich przeanalizowanie staje się bardzo czasochłonne. AI do analizy CV może wykonać tę pracę w znacznie krótszym czasie, wspomagając proces analizy poprzez wygenerowanie szczegółowego raportu z wybranymi życiorysami pasującymi do wymagań danej oferty. Narzędzia tego typu oferują wiele funcji, zależnie od potrzeb danego pracodawcy.

Innym narzędziem jest wspomniane wyżej analizowanie zachowań kandydata podczas rozmowy rekrutacyjnej (lub w trakcie pracy np. na hali produkcyjnej), dzięki czemu można dość dokładnie ocenić kompetencje miękkie danego kandydata czy pracownika. Narzędzie takie pozwala np. zauważyć osoby mające cechy dobrego lidera znacznie szybciej, niż dostrzegłaby je większość pracowników z tego samego zespołu lub jego manager.

Należy zaznaczyć, że wiele z kompetencji miękkich jest często trudne do zauważenia, jeśli nie wiemy, na co zwrócić uwagę. Wparcie AI pozwala znacznie lepiej określić kompetencje pracownika, dzięki czemu można mu powierzyć zadania, w których sprawdzi się lepiej od innych. Natomiast poczucie sprawczości czy wykonywanie zadań, które najbardziej nam odpowiadają, przekłada się na zadowolenie z pracy, co jest korzystne dla obu stron.

Nowoczesne metody rekrutacji: testy online – lepsze od tradycyjnych?

W przypadku zawodów wymagających określonej wiedzy lub umiejętności technicznych pomocne mogą być testy online oceniające kompetencje kandydatów. Tego typu test pozwala sprawdzić nie tylko wiedzę i umiejętności potencjalnego pracownika, ale również jego tok rozumowania w trakcie rozwiązywania danego zadania.

W połączeniu z analizą AI takie testy pozwalają ponownie na generowanie raportów dotyczących różnych cech kandydata. Jest to opcja korzystniejsza niż zadanie do wykonania podczas rozmowy rekrutacyjnej, szczególnie przy zawodach wymagających pracy umysłowej (inżynier, informatyk, programista, itp…)

Wykonanie takiego testu jest też zazwyczaj mniej stresujące, niż w sytuacji gdy rekruter na bieżąco obserwuje kandydata. Mniejszy stres pozwala lepiej ocenić rzeczywiste kompetencje kandydata. Dodatkowo, test online może mieć ostateczny termin wykonania. Dzięki temu kandydat, który musi poświęcić na test np. jedną godzinę, może to zrobić w dowolnym dniu i godzinie przed terminem ostatecznym. Jest to korzystniejsze, niż potrzeba zostania dodatkowej godziny podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Nowoczesne metody rekrutacji – zalety

Nowoczesne metody rekrutacji pozwalają na głębszy wgląd w kompetencje kandydata. Pozwalają również na lepsze zauważenie osób, których cechy porządane na danych stanowiskach (np. liderskich) mogłyby nie zostać zauważone przez rekrutera podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Metody takie są bardziej przyjazne dla kandydata względem metod tradycyjnych. Pozwalają zredukować liczbę stresujących sytuacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Redukują czas, który kandydat musi poświęcić podczas rekrutacji np. na dojazd do siedziby firmy i pozwalają w dokładniejszy sposób ocenić kompetencje kandydata.

Narzędzia AI trafniej niż większość ludzi potrafią ocenić kompetencje miękkie kandydata, dzięki czemu pozwalają trafniej znaleźć odpowiedniego kandydata.

Przeczytaj też:

  1. Staż pracy: jak go obliczać?
  2. Urlop opiekuńczy. Jak skorzystać?
  3. Elastyczne formy pracy – korzyści i wyzwania
Skip to content