
Wolne za drugi dzień świąt – czy przysługuje Nam? W tym roku drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia wypada w sobotę. Jako, że jest to powszechnie dzień wolny od pracy, wielu pracowników zastanawia się czy w zamian za to przysługuje im dodatkowy dzień wolny. Postanowiliśmy to sprawdzić i przy okazji rozwiać wszelkie pojawiające się wątpliwości.
Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia
Patrząc w kalendarz, drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia przypisany jest do 26. dnia grudnia, przypadającego – jak już wcześniej wspomnieliśmy – na sobotę. Jeśli byłby to dzień powszedni, sytuacja byłaby czysta, ponieważ pracujący uzyskaliby dzień wolny. Co w sytuacji, kiedy drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia wypada w sobotę, a więc w dzień standardowo wolny od obowiązków zawodowych?
Wolne za drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia
Kodeks pracy informuje, że w przypadku święta wypadającego w okresie rozliczeniowym z wyjątkiem niedzieli, każdemu pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny. Pracodawcy nie mogą przed tym uciec i chcąc przestrzegać litery prawa, są zobowiązani do udzielania go swoim podwładnym. Dodatkowo trzeba pamiętać, że odebranie całego dnia wolnego nie może odbywać się „na raty”.
Osoby, które w dniu święta wypadającego w sobotę przebywają na zwolnieniu lekarskim albo urlopie macierzyńskim, nie mają prawa do dodatkowego dnia wolnego. Pracodawca chcąc wyznaczyć termin wolnego dnia dla swoich pracowników, powinien zrobić to jeszcze w tym samym okresie rozliczeniowym. Konsultacje, co do szczegółów jedniodniowego dodatkowego urlopu, są dozwolone, ale nie konieczne. Każdy właściciel firmy z całą pewnością będzie kierował się w tym względzie interesem firmy. Tak, aby ewentualne absencje nie wpłynęły znacząco na jakość i terminowość oferowanych przez przedsiębiorstwo usług czy produktów.
Prognoza na 2021 rok
W przyszłym roku czeka na Nas trzynaście ustawowych świąt. Są to:
- 1 stycznia 2021 r. – Nowy Rok (piątek)
- 6 stycznia 2021 r. – Święto Trzech Króli (środa)
- 4 kwietnia 2021 r. – Wielkanoc (niedziela)
- 5 kwietnia 2021 r. – Poniedziałek Wielkanocny (poniedziałek)
- 1 maja 2021 r. – Święto Pracy (sobota)
- 3 maja 2021 r. – Święto Konstytucji 3 Maja (poniedziałek)
- 23 maja 2021 r. – Zielone Świątki (niedziela)
- 3 czerwca 2021 r. – Boże Ciało (czwartek)
- 15 sierpnia 2021 r. – Święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (niedziela)
- 1 listopada 2021 r. – Wszystkich Świętych (poniedziałek)
- 11 listopada 2021 r. – Święto Niepodległości (czwartek)
- 25 grudnia 2021 r. – Boże Narodzenie (sobota)
- 26 grudnia 2021 r. – Boże Narodzenie (niedziela)
Dwa z nich (Święto Pracy i Boże Narodzenie) przypadną na sobotę. W związku z tym – tak samo jak w 2020 roku – pracodawcy wyznaczą za nie dodatkowe dni wolne dla swoich pracowników.