Wigilia firmowa – o czym nie powinniśmy zapomnieć?

wigilia firmowa

Choć wigilia kojarzy nam się głównie z rodziną, w ostatnich latach coraz częściej przenosi się ją na grunt zawodowy (wigilia firmowa). Dzieje się tak choćby za sprawą chęci odwzorowania rodzinnej atmosfery, która z założenia ma stwarzać perspektywiczne komfortowe warunki pracy. W jaki sposób zorganizować wigilię firmową? Co powinno znaleźć się na stole podczas takiego spotkania? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższej lekturze.

Integracja a wigilia firmowa

Wigilia firmowa to nie tylko chwila wytchnienia od pracy, ale też szansa na skuteczne zintegrowanie całego zespołu. To czas, kiedy poszczególni pracownicy mogą ze sobą bezpośrednio porozmawiać i to niekoniecznie tylko na tematy zawodowe.

O popularności tego typu spotkań świadczy chociażby fakt, że w okresie okolic bożego narodzenia trudno spotkać wolną restaurację. Wiele firm organizuje w nich imprezy zamknięte. Choć na pierwszy rzut oka pomysł nie wydaje się przesadnie ekonomiczny, to z drugiej strony gwarantuje idealne warunki do spędzenia tego czasu z innymi.

Organizacja

Jak może przebiegać wigilia firmowa? Oprócz tradycyjnych życzeń i łamania się opłatkiem, warto też zadbać o oficjalną przemowę przełożonego, która zawrze w sobie ogólne podsumowanie minionego roku i zaprezentowanie planów na najbliższą przyszłość. Coś, co wydaje się oczywiste, nie dla wszystkich może być jednoznaczne, dlatego zaleca się pełną szczerość i bezpośredniość wypowiadanych myśli.

Oczywiście, jeśli mijający rok nie był najlepszy dla firmy lub planujemy redukcję etatów, nie powinniśmy o tym wspominać przy okazji wigilii firmowej. Mówiąc o szczerości i bezpośredniości, mamy tutaj na myśli bardziej pozytywne oceny funkcjonalności danego przedsiębiorstwa. Jeśli jest inaczej, przynajmniej w tym czasie nie warto psuć współpracownikom humoru.

Akcje charytatywne

Boże Narodzenie to też czas dzielenia się serdecznością i dobrem z innymi. Dbając o zewnętrzny wizerunek firmy, możemy też pokusić się o wsparcie różnego typu akcji charytatywnych. W okresie świątecznym możliwości pojawia się naprawdę sporo. Można tutaj wymienić choćby „szlachetną paczkę”, której ideą jest wsparcie tych najuboższych i najbardziej potrzebujących. Tak, aby przynajmniej wtedy na ich twarzach zagościł uśmiech i powróciła wiara w pomoc od drugiego człowieka.

Prezenty

Oczywiście, jeśli wigilia ma wyglądać jak wigilia, w jej harmonogramie nie powinno zabraknąć miejsca na prezenty! Nie mówimy tu od razu o drogich i specjalnie wyszukanych podarunkach. W tym przypadku liczy się przede wszystkim gest i pamięć. Podarowując drobne upominki swoim współpracownikom pokażemy, że szanujemy ich nie tylko za ich codzienną pracę na rzecz firmy, ale jako osoby, którymi są prywatnie. Idealnym rozwiązaniem będą tutaj uniwersalne paczki ze słodyczami. W ostatnim czasie coraz bardziej popularne są też vouchery. Ich zaletą jest fakt, że można je zrealizować w dowolnym momencie.

Przeczytaj też:

  1. Emocje w pracy. Dlaczego powinniśmy je kontrolować?
  2. Praca na etacie vs własna firma. Co wybrać?
  3. Śmiech w pracy: sytuacje, które rozbawią Cię do łez!