Jak rozliczyć PIT za 2020 rok już teraz on-line?

jak rozliczyć pit

Zanim zaczniemy zastanawiać się czy powinniśmy rozliczyć nasz dochód za 2020 rok, sprawdźmy w jakich miesiącach otrzymaliśmy wynagrodzenie. Otrzymujemy co roku wiele telefonów z pytaniem: dlaczego PIT nie został wysłany? – wyjaśnia Sebastian Zelek, Inwork. Możliwych powodów braku deklaracji jest kilka, oto najważniejsze z nich:

  • Wynagrodzenie za pracę w grudniu 2020 r. otrzymałem w styczniu 2021 r. Zatem ten miesiąc rozliczę dopiero w kolejnym roku tj. 2022 roku. Jeśli grudzień 2020 r. był jedynym miesiącem mojej pracy (wynagrodzenie wypłacone w 2021 r.) – w tym roku – tj. 2021, nie składam deklaracji;
  • Listonosz nie zastał nas w domu. Deklaracje są wysłane listem poleconym. Jeśli spodziewasz się deklaracji za 2020 rok. Zajrzyj do skrzynki pocztowej. Znajdziesz w niej awizo, albo samą deklarację (z uwagi na pandemię poczta polska niejednokrotnie pozostawia w skrzynkach listy polecone, nie oczekując potwierdzenia odbioru);

Jak rozliczyć PIT?

jak rozliczyć pit

        rozliczenie PIT

Jeśli nie chcesz czekać na swój pit wysłany pocztą, możesz już teraz rozliczyć się online. Od poniedziałku 15 lutego można weryfikować i składać zeznania podatkowe za 2020 rok przygotowane przez fiskusa na portalu podatki.gov.pl w ramach usługi Twój e-PIT.

Swoje rozliczenie będzie można potwierdzić, sprawdzić lub zmienić do 30 kwietnia 2021 roku. Po tym terminie Krajowa Administracja Skarbowa automatycznie zaakceptuje zeznania.

W ramach usługi Twój e-PIT wypełnione są zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl. Usługa nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Jak zalogować się do usługi Twój e-PIT?

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się:

  • Profilem Zaufanym (PZ)
  • e-Dowodem lub poprzez
  • bankowość elektroniczną

Do samej usługi Twój e-PIT można zalogować się także danymi podatkowymi podając:

  • PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
  • kwotę przychodu z rozliczenia za 2019 r.,
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2020 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) i potwierdzając kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2019 r.

Jak informuje w swoim komunikacie MF, Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała podatnikom ich zeznania roczne na podstawie posiadanych przez siebie danych. W usłudze Twój e-PIT są najczęściej wypełniane zeznania roczne, czyli PIT-37 i PIT-38.

Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą skorzystać z zeznań przygotowanych na formularzach PIT-28 i PIT-36 (rozliczenia udostępnione w usłudze trzeba jednak samemu będzie uzupełnić o dane dotyczące przychodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej). Dostępne jest również oświadczenie o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego czyli PIT-OP.

Do kiedy trzeba złożyć zeznanie podatkowe?

Do 30 kwietnia 2021 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie posiadanych danych. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Zeznanie PIT-28 za 2020 r. można składać w usłudze Twój e-PIT do 1 marca 2021 r.

Rozliczenie roczne PIT-28 i PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia PIT-37 i PIT-38), nie zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem 30 kwietnia 2021 r. Należy pamiętać, aby sprawdzić i uzupełnić to rozliczenie, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Jak informuje MF, podatnik korzystający z usługi Twój e-PIT może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez KAS i uwzględnić przysługujące mu odliczenia np. darowizny, w tym te związane z COVID-19, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na Internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych.

Podatek do zapłaty

W usłudze Twój e-PIT podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy tak, by wygodnie dokonać płatności online.

W przypadku, gdy zeznanie z którego wynika podatek do zapłaty zostanie zaakceptowane automatycznie, urząd skarbowy do 31 maja 2021 r. wyśle podatnikowi informacje o kwocie podatku do zapłaty.

Ministerstwo tłumaczy, że Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Oprócz rozliczenia rocznego PIT w usłudze Twój e-PIT, podatnicy mogą korzystać również z systemu e-Deklaracje. Możliwe jest także rozliczenie się z fiskusem w tradycyjnej formie – na papierowym druku.

Wszelkie informacje jak rozliczyć PIT za 2020 r., podatnicy znajdą na stronie podatki.gov.pl w dedykowanej zakładce: www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/.

Przeczytaj też:

1. Praca „na czarno” – kto i w jaki sposób za to odpowie?
2. Dlaczego warto stawiać na polskich pracowników?
3. Gdzie szukać pracy? Idealne źródła, które wręcz musisz wykorzystać!

 

Autor:mp/dap, Sebastian Zelek

Źródło: PAP, Inwork