Ile kaw można pić dziennie? Sprawdzamy.

ile kaw można wypić dziennie?

Lubisz zaczynać dzień mocną, aromatyczną kawą? W dalszej części dnia mimowolnie sięgasz po kolejne? Czy wiesz, ile filiżanek kawy możesz wypić bez obawy o negatywne skutki dla Twojego zdrowia? Ile kaw można pić dziennie? Sprawdzamy.

Kawa kawie nierówna

Kawę klasyfikujemy przede wszystkim na podstawie zawartości kofeiny. Idąc tym tropem, mamy do wyboru zdecydowanie najpopularniejszą Arabicę z 1 – 1,5 – procentowym odsetkiem kofeiny oraz Robustę, w której zawartość wspomnianego organicznego związku chemicznego szacuje się na około 3 procent. Jakby tego było mało, jej wartość pobudzająca zależy też od stopnia palenia ziaren. Te wypalane jasno mieszczą w sobie więcej kofeiny, aniżeli te ciemno.

Dodatkowym czynnikiem mającym kolosalne znaczenie w kwestii „mocy” kawy jest rodzaj jej przyrządzenia. Do dyspozycji mamy espresso, kawę mieloną, kawę rozpuszczalną, kawę z dodatkiem mleka i kawę bezkofeinową. Ile kawy w kawie* potrafi się skryć?

 

  • Espresso – nie wszyscy wiedzą, ale tego typu sposób przygotowania napoju kawowego otrzymuje się poprzez przeciskanie gorącej wody pod ciśnieniem przez ziarna. Podaje się go w niewielkich ilościach, bo zaledwie 30 ml potrafi zawrzeć w sobie 60 mg kofeiny.
  • Kawa mielona – to właśnie ona najczęściej gości w naszych domach i biurach. Wszystko zależy od pojemności naczynia, w którym zdecydujemy się ją wypić. Przyjmując standardowe 240 ml przywitamy się z około 100 mg kofeiny.
  • Kawa rozpuszczalna – ze względu na nieco bardziej rozbudowany chemiczny skład jest mniej zdrowa, ale też chętnie ubóstwiana. Pijąc ją dostaniemy mniejszego „kopa”, bowiem w zawiera w sobie tylko 50 – 80 mg kofeiny.
  • Kawa bezkofeinowa – nazwa może mylić. Mimo tego, że „bezkofeinowa” to zawiera w sobie niewielką ilość kofeiny. W jednym kubku możemy znaleźć około 7 mg.

Kawa a samopoczucie

Nie bez przyczyny niektórzy nie potrafią żyć bez kawy. Czasami natychmiastowe pobudzenie, zwinność umysłu i ponadprzeciętna energia wygrywają ze zdrowym rozsądkiem. Dlaczego ten czarny napój tak znacząco na Nas wpływa? Kofeina zwiększa poziom serotoniny w Naszym organizmie, która utożsamiana jest z wewnętrznym poczuciem szczęścia. Co więcej, kofeina rozszerza naczynia krwionośne, przez co bardziej dotleniony organizm pozwala na osiągnięcie dodatkowych pokładów koncentracji.

Serotonina i rozszerzone naczynia krwionośne to nie wszystko! Wypicie już znikomej dawki kawy wydziela adrenalinę, która to właśnie na dobre pozwala zażegnać wcześniejszą senność. Przeciwny kawy odradzają ją ze względu na niekontrolowane skoki ciśnienia. Owszem, jest to prawda. Kawa znacząco podnosi ciśnienie krwi, jednak dzieje się tak tylko na początku przygody z tym napojem bogów. Poźniej, kiedy nasz organizm przyzwyczai się do kofeiny, nie będzie już tak burzliwie reagował. Być może nawet się nie pobudzi, dlatego, jeśli komuś bardzo zależy na dopingowych walorach kofeiny, powinien wówczas odstawić kawę na kilka dni i dopiero wtedy powrócić do „nałogu”. Zadowalający efekt gwarantowany!

Ile kaw można pić dziennie?

Choć jest to zawsze sprawa indywidualna, to przyjmuje się, że dorosły człowiek bez przeszkód może przyjmować do 400 mg kofeiny na dobę, co w przybliżeniu oznacza około cztery kubki kawy! Warto przy tym pamiętać, aby nie delektować się jej smakiem i zapachem w zbyt krótkich odstępach czasowych. Najbardziej optymalne będą kilkugodzinne przerwy. Jeśli zaczynasz dzień od kawy, po kolejną sięgnij dopiero w okolicach południa. Następną późnym popołudniem, najlepiej dopiero po pracy.

Czytając ten tekst, pomyślałeś pewnie, że za wszelką cenę chcę Cię przekonać do regularnego picia kawy i dlatego ani słowem nie wspomnę o negatywnych skutkach jej spożywania. Nic bardziej mylnego! Uczciwie trzeba powiedzieć, że ma też ona swoje minusy. Pojąc się nadmierną ilością kawy (niż ta zalecana), narazimy się na niepotrzebne rozdrażnienie, bóle głowy i bezsenność. Dłużej trwający nałóg niekorzystnie wpłynie na nasz żołądek i jelita, co automatycznie poskutkuje zmniejszoną odpornością całego organizmu.

Kawa a praca

Chcąc należycie wykonywać swoje codzienne obowiązki zawodowe, zazwyczaj wspomagamy się kawą. Ogólnodostępny ekspres do kawy to absolutna podstawa każdego biura. Wiedzą o tym doskonale pracodawcy. A przynajmniej powinni, bo w końce bardziej pobudzeni pracownicy, chętniej wykonujący powierzone zadania, to większe korzyści dla całej firmy.

*kawa = kofeina