Dodatek za pracę w nocy. W 2021 będzie wyższy

dodatek za pracę w nocy

W 2021 roku z racji wzrastającej stawki godzinowej, wzrośnie też dodatek za pracę w nocy. O jak wysokiej podwyżce mowa? Sprawdzamy, wyliczamy i przedstawiamy.

Nie od dziś wiadomo, że praca w porze nocnej nie wpływa korzystnie na zdrowie. Pomyślano więc o specjalnym dodatku dla pracowników pracujących nocą. Jego wysokość ustalono przy jednoczesnym uwzględnieniu liczby przepracowanych godzin w danym okresie rozliczeniowym.

Kwestię dodatku za pracę w godzinach nocnych reguluje Kodeks Pracy. O uprzywilejowaniu pracowników nocnej zmiany pomyślano tworząc art. 151(8) § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku. Wynika z niego, że każdy pracownik wykonujący swoje obowiązki zawodowe w godzinach między 21.00 a 07.00 może liczyć na dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej przewidzianej w stawce minimalnego wynagrodzenia.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia

Przypomnijmy, w 2021 roku weszła w życie podwyżka minimalnego wynagrodzenia. Od teraz wszyscy pracujący w Polsce na pewno nie zarobią mniej niż 2800 złotych brutto. Jeśli zaś chodzi o minimalną stawkę godzinową, to wzrosła ona do poziomu 18,30 złotych brutto (wcześniej 17,00 złotych brutto).

Dodatek za pracę w nocy

Mówiąc o teorii, nie powinniśmy zapominać o rzeczywistości. Przyjrzyjmy się, jak wspomniany dodatek płacowy może realnie wpłynąć na naszą wypłatę. Aby obliczyć jego wysokość (dodatku za pracę w porze nocnej) musimy podzielić kwotę minimalnego wynagrodzenia (2800 złotych brutto) przez liczbę przepracowanych godzin w danym miesiącu, a następnie pomnożyć otrzymany wynik przez wspomniane wcześniej 20%.

Dla przykładu, w styczniu do przepracowania mamy 152 godziny. Opierając się na przedstawionej metodologii obliczeń, przy uwzględnieniu liczby godzin pracy, otrzymamy następujący rachunek:

2800/152 x 20% = 18,42 x 20% = 3,68 zł

Innym przykładem może być marcowy okres rozliczeniowy. Wtedy mamy do przepracowania nieco więcej godzin, bo aż 184. Wynika z tego, że:

2800/184 x 20% = 18,42 x 20% = 3,04 zł

Dodatek „nocny” a niepełny etat

Trzeba pamiętać, że pracując w wymiarze niepełnego etatu (na przykład ¾) również mamy prawo do dodatku za pracę w porze nocnej. W innym przypadku, jeśli swoje zawodowe obowiązki wykonujesz „po godzinach”, przysługuje nam premia na poziomie 100 % lub 50% wynagrodzenia zasadniczego.

Umowa zlecenie

Niestety, pracownicy pracujący na podstawie umowy zlecenie nie zostali uwzględnieni przez ustawodawcę. Nie przysługuje im dodatek za pracę w nocy. Nie oznacza to oczywiście, że tego typu „premię” pracodawca z pracownikiem nie mogą ustalić poza granicami prawa, korzystając z podstaw ludzkiej moralności. Jednak, czy aby na pewno jest na to szansa? Być może, ale nietrudno się domyślić, że będą to sporadyczne przypadki.

Przeczytaj też:

1. Wolne dni w 2021 roku – jak zaplanować urlop?
2. Elastyczny czas pracy – na czym polega?
3. Agencja Pracy Tymczasowej – czym się zajmuje?