Bonusy świąteczne dla pracowników – jakie są możliwości?

bonusy świąteczne dla pracowników

Bonusy świąteczne dla pracowników to standardowa praktyka w większości firm na całym świecie. Czy obecne spowolnienie gospodarcze spowodowane pandemią koronawirusa wpłynie na ich wysokość? Jakiej formy prezentu mogą spodziewać się polscy pracownicy?

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że ewentualne bonusy świąteczne są jedynie dobrą wolą przełożonego, a nie – jak wielu uważa – obowiązkowym obowiązkiem. W dodatku, wiele zależy też od aktualnej kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Nietrudno się domyślić, że te dobrze funkcjonujące na rynku prawdopodobnie hojniej obdarują swoich pracowników aniżeli te, które borykają się z różnego typu trudnościami ekonomicznymi.

Bonusy świąteczne dla pracowników – kilka możliwości do wyboru

Jeśli już nasz pracodawca zdecyduje się na obdarowanie swoich pracowników bożonarodzeniowym dobrodziejstwem, ma do wyboru kilka możliwości:

  • Bony do realizacji zakupowej w wyznaczonych punktach handlowych
  • Prezenty rzeczowe
  • Premie gotówkowe
  • Zasilone karty przedpłacone

Wybór, jakiego dokona spośród wyżej wymienionych możliwości, zaważy na większym lub mniejszym zadowoleniu pracowników. Oczywiście, nigdy nie będzie tak, że wszyscy będą w pełni usatysfakcjonowani. Jeśli zaproponujemy prezenty rzeczowe, zawsze znajdzie się ktoś, kto pomyśli: „kurde, a tak bardzo chciałem w tym roku dostać więcej kasy”. Nie zmienia to jednak faktu, że dany przedsiębiorca powinien wsłuchać się w głos większości swoich pracowników i wybrać tę opcję, która najbardziej przypadnie do gustu większości części firmy.

Sektor prywatny vs sektor publiczny

Jak pokazuje dotychczasowa praktyka, firmy prywatne stawiają na premie gotówkowe. Urzędy i wszelkie podmioty administracyjne, a więc te, które finansowane są ze skarbu państwa, na bony podarunkowe. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, premia gotówkowa nieprzekraczająca 380 złotych jest zwolniona z podatku dochodowego.

Źródła bożonarodzeniowych bonusów

Wszystkie wcześniej wspomniane bonusy świąteczne finansuje się ze środków obrotowych firmy lub Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Trzeba przy tym pamiętać, że jeśli ekwiwalent wypłacimy ze środków obrotowych, wówczas powinniśmy potrącić i zapłacić za pracownika zaliczkę na podatek dochodowy. Co prawda pracownik nie poniesie z tego tytułu żadnej odpowiedzialności, ale w rzeczywistości dostanie mniej okazały upominek. Aby sfinansować „świąteczną niespodziankę” z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, trzeba spełnić kilka warunków:

  • ZFŚS można wykorzystywać tylko na potrzeby świadczeń socjalnych (pomoc materialno-rzeczowa lub finansowa);
  • W regulaminie ZFŚS powinien być zamieszczony zapis o możliwości wydatkowania środków na tego typu świadczenia. Dodatkowo, bonus powinien być zrealizowany jako pomoc rzeczowa, a nie świadczenie okolicznościowe;
  • Wartość „pomocy rzeczowej” powinna być uzależniona od obecnej sytuacji życiowej pracownika, co sugeruje, że podarowane prezenty nie powinny charakteryzować się równą wartością

 Wigilia firmowa

bonusy świąteczne dla pracowników

       Wigilia firmowa

Inną tradycją firmową są firmowe wigilie. Zapewne większość z Was kiedyś na takiej była. Bez wątpienia jest to idealna okazja do lepszego poznania swoich współpracowników. Pracodawcy wykorzystują ją też do rocznych podsumowań działalności przedsiębiorstwa. W perspektywie mogą one dodatkowo zmotywować społeczność firmy do jeszcze większej intensywności pracy.

Co ciekawe, bardzo dużo czynnych zawodowo Polaków nie chce uczestniczyć w tego typu uroczystościach. Aż 49 procent z nich uważa, że jest to kompletnie niepotrzebne. Jakie są przyczyny? Tego nie wiadomo. Być może sama myśl na łamanie się tradycyjnym opłatkiem z przełożonym powoduje niekontrolowany przypływ stresu?

Przeczytaj jeszcze:

  1. Wolne za drugi dzień świąt – czy przysługuje Nam?
  2. Ile kaw można pić dziennie? Sprawdzamy?
  3. Agencja Pracy Tymczasowej – czym się zajmuje?